Bestie z południowych krain

Beasts of the Southern Wild (Stany Zjednoczone, 2012)

Reżyser: Benh Zeitlin
Scenariusz:  Lucy Alibar, Benh Zeitlin
Muzyka: Benh Zeitlin , Dan Romer

Zdjęcia: Ben Richardson,kręcono w Nowym Orleanie i TerrebonneParish (Luizjana, USA).

Obsada:
         Hushpuppy-Quvenzhané Wallis
         Wink- Dwight Henry
         Jean Battiste- Levy Easterly

         Panna Bathsheba- Gina Montana
         Walrus- Lowell Landes
         Joy Strong-Jonshel Alexander
         Mała Jo- Pamela Harper


Mała Hushpuppy wychowuje sie w ubogiej wiosce niedaleko muru,który dzieli jej świat na ten gdzie mieszka- nad wodą i suchy ląd,niedostępny takim ludziom jak ona i jej ojciec. Dziewczynka silnie związana jest z naturą-zwierzętami,które hoduje sie w obejściu i lasem,który ją otacza,a jej wiedza o świecie choć zdobywana od dorosłych, nie przeszkadza w magicznym myśleniu o swoich możliwościach działania. Kiedy więc nadchodzi wielka burza,która znacznie ma podwyższyć poziom wody i zniszczyć wszystkie domy uważa że stało sie to, bo musiała coś "popsuć". Dorośli jedank przepowiedzieli tę nawałnicę już wcześniej,więc gdy nadchodziła,jedni ze strachem opuścili swoje domostwa,a inni tak jak Wink i jego przyjaciele,po odpowiedniej dawce alkoholu postanowili zostać. Pierwsze dni po deszczu obfitowały w owoce morza,ryby i liczne imprezy,potem jednak woda zaczęła szkodzić zwierzętom,zaczęło brakować jedzenia,ojciec Hushpuppy zachorował,a może właściwie należałoby powiedzieć że jego schorzenie weszło w kolejne stadium. Mimo to podejmuje sie razem z przyjaciółmi akcji zniszczenia muru,dzięki czemu woda opada,ale niestety nie pomaga to przeżyć małej grupie,a dodatkowo powoduje wejście na 'tereny ewakuowane' ludzi zza muru,przez których wszyscy trafiają do schroniska. Małej Hushpuppy to wielkie 'akwarium' sie nie podoba,kiedy więc nadarza sie okazja cała grupa ucieka,zabierając ze sobą umierającego Winka. Dla dziewczynki nie będzie to jednak ostatnia wyprawa...
Pełnometrażowy debiut Benha Zeitlina to film o przetrwaniu i magii słowa oraz działania widzanej oczami małego dziecka. Dziewczynki na tyle odważnej i pełnej brawury,by nie bać sie życia w świecie pełnym brudu,przemocy,braku nadziei na lepsze jutro,świecie gdzie może zabraknąć jedzenia i dorosłych,którzy to pożywienie mogą zdobyć. Dziecka,któremu jest wpajane by nie płakało,bo zostanie królową miejsca gdzie mieszka tzw.Wanny,więc musi być dzielna. Jednocześnie nikt nie odbiera jej dzieciństwa może bawić sie i uczyć z rówieśnicami, żyć w świecie własnych wyobrażeń i tylko w pewnych momentach musi pamiętać,że wychowywana bez matki, przez ojcami z problemami alkoholowo-zdrowotnymi powinna zająć sie sama sobą i nie liczyć na pomoc czy niańczenie.
Świat przedstawiony w "Bestiach południowych krain" jest brutalny i dziki,nie ma w nim miejsca na tkliwość czy sentymenty.Nie jest też ważne w jakim roku rozgrywa sie akcja,w końcu to co widz moze zobaczyć na ekranie jest pokazane oczami dziecka. Twórcy w niezwykły sposób pokazali katastrofę naturalną i jej następstwa poprzez opowieść niespełna 10.letniej dziewczynki o dorosłych, burzy, powodzi,roztapianiu sie lodowców i obudzeniu sie mitycznych stworzeń-Turów zamarzniętych przez wieki w lodzie,które głodne po 'obudzeniu sie' przemierzają setki mil by zdobyć pożywienie i siać strach wśród ludzi.
Nagradzane nagrodami za najlepszy film, w sekcji 'Un Certain Regard'- wyróżniający młodych twórców, na festiwalu w Cannes oraz na festiwalu w Sundance uhonorowane za zdjęcia "Bestie z południowych krain" to film wzruszający i poruszający emocjonalnie,łączacy ze sobą kino katastroficzne i magiczną rzeczywistość dziecka,w sposób dotąd niespotykany,a warty zobaczenia.

Komentarze

  1. Co tu dużo pisać - wspaniały film. Choć zbiera naprawdę skrajne opinie, mi bardzo przypadł do gustu, więc znajduję się raczej w tej drugiej grupie. Wystarczy usłyszeć głos Hushpuppy w połączeniu z wyśmienitą muzyką, by być oczarowanym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię filmy, gdzie można zobaczyć świat oczami dziecka i przez to samemu przez chwilę znowu stać sie dzieckiem :)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post