PU- 239

PU-239 The Half Life of Timofey Berezin                                              Połowiczny rozpad Timofieja Bierezina                                                              (Stany Zjednoczone, 2006)

Reżyseria:  Scott Z. Burns
Scenariusz: Scott Z. Burns, scenariusz oparty na opowiadaniu Kena Kalfusa "PU-239"
Muzyka: Abel Korzeniowski
Zdjęcia: Eigil Bryld kręcono w Bukareszcie (Rumunia) i Moskwie (Rosja)

Obsada:
Timofey- Paddy Considine
Miranda- Radha Mitchell
Shiv- Oscar Isaac
Oxsana- Mélanie Thierry
Prusokov- Kenneth Bryans
Vlad- Jason Flemyng
Tusk- Nikolaj Lie Kaas
Starkov- Steven Berkoff

Historia wydaje sie być nieprawdopodobna z logicznego punktu widzenia,biorąc pod uwagę ile sie słyszy o środkach bezpieczeństwa i przechowywania materiałów rozszczepialnych,ale zważywszy iż jest to produkcja amerykańska wyobraźnia filmowców nie potrzebuje granic,a i ograniczeń finansowych zapewne nie ma i nie było.


Jest rok 1995 w postsowieckiej Rosji,w miejscu nie oznaczonym na mapach,w elektrowni jądrowej jej pracownik- Timofey Berezin zostaje poddany napromieniowaniu podczas próby niedopuszczenia do katastrofy jądrowej. Nie zostaje jednak poddany obserwacji czy badaniu przez zespół lekarzy,a jedynie poinformowany przez władze ośrodka jaką dawkę promieniowania przyjął i wysłany na bezpłatny urlop, co w kraju o wysokim bezrobociu oznacza głodowanie dla niego i jego rodziny. Jako niezwykle inteligentny mężczyzna dowiaduje sie,iż został oszukany,napromieniowanie bowiem nastąpiło w skali dużo większej niż mu powiedziano. Zdesperowany,by zapewnić godziwy byt żonie i dziecku wykrada z elektrowni kapsułkę z plutonem PU-239 i udaje sie do Moskwy,by tam ją odsprzedać na czarnym rynku. Niefortunnie trafia na zwykłych bandytów,nie mających pojęcia o wartości takiego towaru,a zajętych jedynie zatargami między sobą.
Film produkcji HBO przygnębia zarówno swoją scenografią pełną biedy i brudu  jak i sytuacją samego bohatera pozostawionego samemu sobie,umierającemu, bezradnie próbującemu pomóc swojej ukochanej żonie i synowi. Z drugiej strony widz może zobaczyć bezmyślność i bezwzględność drobnych oprychów, wykonujących polecenia prostych bossów-karierowiczów, próbujacych pozostać przy życiu po nieudanych wyłudzeniu haraczu od miejscowego sklepikarza. Ich niewiedza na najróżniejsze tematy(w tym także na temat promieniowania i materiałów rozszczepialnych) wynikać może z pozycji społecznej, z własnej ignorancji,a także co jest niemal pewne z dezinformacji praktykowanej przez władze od czasów sowieckich.
Rzeczywistość pokazana w tym obrazie dla nikogo nie jest łatwa,śmierć przychodzi szybko i nieoczekiwanie dla wszystkich z wyjątkiem głównego bohatera,który z racji swojej sytuacji wie czego może sie spodziewać. Zakończenie mimo wszystko zaskakuje,a szczególnie postawa żony,która radzi sobie tam gdzie zawiódł mężczyzna.  
 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trauma (2019) czyli o kruchości ludzkiej psychiki

W obronie syna- serial

Strangerland