Oblicza ekologii (2)

Ludzki wymiar (Chiny, Dania, Nowa Zelandia, USA, Banglades, 2012)

Reżyseria: Andreas DalsgaardScenariusz: Andreas Dalsgaard
Gatunek: Dokumentalny
Czas trwania: 1 h. 23.min.

 Gigamiasta, Megamiasta oraz niewielkie miasteczka są nie tylko tematem "Ludzkiego wymiaru", ale przede wszystkim obszarem zainteresowań Jana Gehla duńskiego architekta i urbanisty konsultanta przebudowy i reorganizacj takich miast jak Nowy Jork, Seattle, San Francisco, Sydney czy Melbourne oraz doktorata honoris causa Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu. Gehl wraz ze swoim zespołem pomaga tak zagospodarować przestrzeń publiczną, by stała sie ona przyjazna danej społeczności. W filmie pokazane są różne modele budowania i przekształcania miast w przeszłości i współcześnie tak by sprzyjały bądź to ruchowi samochodowemu, bądź pieszemu. Na przykładzie włoskich miasteczek, Nowego Jorku czy Kopenhagi przedstawiono jak kształtują sie relacje międzyludzkie w zależności od tego gdzie sie mieszka oraz co widzi sie za oknem. "Ludzki wymiar" próbuje przekonać, iż to nie wysokościowce czy wieżowce, pobudowane jeden koło drugiego, ale niska zabudowa i dużo zieleni sprawiają, że jako ludzie stajemy sie otwarci na innych, częściej wychodzimy, by pospacerować czy pojeździć na rowerze, a przede wszystkim by spotykać sie z innymi, nierzadko obcymi sobie ludźmi, z którymi wchodzimy w niezobowiązujące interakcje.
Film  Dalsgaarda dowodzi, iż jesteśmy "zwierzętami" stadnymi i w całkowitej izolacji jaką "fundujemy" sobie mieszkając w blokowisku nie czujemy sie komfortowo, tworząc co najwyżej w tej sytuacji 2-3 osobowe gospodarstwa domowe, którego jednostki wolny czas spędzają przed ekranami telewizorów i komputerów.
Bez względu więc na to czy mieszkamy na wsi czy w mieście warto obejrzeć "Ludzki wymiar" by zrozumieć wpływ aglomeracji na relacje oraz interakcje. Polecam! 


Pułapki rozwoju (Kanada, 2012)

Reżyseria: Mathieu Roy, Harold Crooks
Scenariusz: Mathieu Roy, Harold Crooks
Gatunek: Dokumentalny
Czas trwania:  1h. 26.min.

Czym jest postęp? Czy jest zjawiskiem pozytywnym czy negatywnym? Jak wpływał na jednostki oraz grupy na przetrzeni wieków? Znani pisarze, naukowcy oraz eksperci różnych dziedzin próbują odpowiedzieć na te i kolejne pytania dotyczące rozwoju. Znajdziemy wieć tutaj zdjęcia oraz wypowiedzi psychologa poznawczego, który na przykładzie szympansów przedstawia nam ludzkie rozumowanie. Historyka ekonomii wyjaśniającego działanie długu i pożyczki na przestrzeni tysiącleci oraz różnych państw, a także wpływ giełdy i finansistów z Wall Street na kolejne kryzysy gospodarcze. Pojawiają sie także twierdzenia samego Stephena Hawkinga na temat przyszłości życia na Ziemii i poza nią.
W ciagu niemal półtorej godziny otrzymujemy niezliczoną ilość infomacji, ktorej tak naprawdę niesposób od razu przyswoić czy przeanalizować jednocześnie, według mnie więc warto wrócić do "Pułapki rozwoju" po jakimś czasie lub obejrzeć ponownie bardziej interesujący nas fragment. A jest z czego wybierać bo znajdziemy tutaj zagadnienia z czasami i skrajnych dziedzin, ktore na pozór niewiele ze sobą łączy, poza oczywiście człowiekiem. Człowiek jest tu też motorem napędzającym machinę rozwoju i zniszczenia- jednocześnie, przedmiotem analizy i krytyki w filmie Mathieu Roya i Harolda Crooksa o tym jak zmieniła sie Ziemia i do czego to doprowadzi jesli człowiek tej Ziemii nie zacznie oszczędzać.Komentarze

 1. "Pułapki rozwoju" już od dawna mam na liście do obejrzenia. Bardzo zaciekawił mnie pierwszy tytuł - sama po sobie wiem, jak źle działają na mnie bloki. Ja na szczęście mieszkam w dosyć małym, ale wielkie osiedla od zawsze mnie przerażały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie mogłabym mieszkać na wsi,ale w takich blokowiskach jak pokazano w "Ludzkim wymiarze" też nie chciałabym.Myślę że jeszcze długo nie stworzymy ani modelu kopenhaskiego, ani nowojorskiego...może to i dobrze.

   Pozdrawiam

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć