Colonia

Kolonia (Niemcy/ Luksemburg/ Francja / 2015)

Reżyseria:  Florian Gallenberger
Scenariusz: Torsten Wenzel, Florian Gallenberger
Gatunek: Dramat/ Historyczny/ Romans

Obsada:
Lena- Emma Watson
Daniel- Daniel Brühl
Paul Schäfer- Michael Nyqvist
Gisela- Richenda Carey
Ursel- Vicky Krieps

          
       "Colonia Dignidad (pełna nazwa: La Sociedad Benefactora y Educacional Dignidad, obecnie Villa Baviera) – osada założona przez niemieckich imigrantów w południowym Chile, niedaleko miasta Catillo, w odizolowanym miejscu prowincji Linares. Osadnictwo w tym miejscu rozpoczęto w połowie lat 50. XX wieku. Obecnie po przeprowadzonym śledztwie Kolonia Dignidad obok Villi Grimaldi uznawana jest za jedno z najważniejszych miejsc więzienia, torturowania i mordowania ludzi w czasie reżimu militarnego Augusto Pinocheta."

                                                                                                           Źródło Wikipedia


            Historia współczesna pełna jest przerażających i odrażających faktów, których przeciętny człowiek może nawet nie znać. Powody tego są różne i chyba nie warto sie nad nimi rozwodzić. Między innymi dzięki takim filmom jak "Colonia" istnienie zamkniętych, odizolowanych placówek, gdzie ludzie są wykorzystywani i poniżani, jest Nam-widzom przybliżane,w sposób, byśmy chcieli dowiedzieć sie więcej i byśmy wiedzieli że nie jest to jedynie wymysł jedynie umysłu scenarzysty. 

          "Colonia" to opowieść rozpoczynająca sie od patriotycznych demonstracji i zamachu stanu, w wyniku którego władzę w Chile przejął Augusto Pinochet. Jeśli jednak ktoś podejrzewa, że cały film pokazuje rządy dyktatora i jego sposoby na podporządkowanie sobie społeczeństwa to grubo sie myli. Bowiem historia przedstawiona przez niemieckiego reżysera Floriana Gallenbergera odbiega od dywagacji politycznych i przenosi widza w świat sekty, zamkniętej społeczności pseudochrześcijańskiej gdzie wykorzystuje sie ludzką słabość, naiwność i łatwowierność do egoistycznych celów, gdzie niszczy sie ludzką tożsamość, młodość i niewinność oraz zmusza innych do posłuszeństwa w imię Boga i poprzez strach. Oczywiście wszystko co ma miejsce za zamkniętymi bramami Colonia Dignidad, dzieje sie za zgodą dyktatora i wobec niewiedzy środowisk międzynarodowych, które mogłyby chociażby spróbować powstrzymać ten proceder.
         Oczywiście nikt nigdy nie dowiedziałby sie niczego o Colonia Dignidad, gdyby nie chęć uwolnienia ukochanej osoby i determinacja by ujawnić straszne praktyki Paula Schäfera-guru sekty. Zresztą to niebywale odkrycie wcale nie przyśpieszyło zamknięcia Colonii, bo sytuacja międzynarodowa, bo polityka, bo kraj zastraszonych i sterroryzowanych obywateli, którzy niewiele mogli zrobić w obliczu rządów Pinocheta. 

          Film w sposób niezwykle oszczędny i niemal symboliczny pokazuje co działo sie w Colonia Dignidad. Zabiera widza w świat ciężkiej pracy, ascezy i modlitwy, jednocześnie zmuszając do myślenia i wyobrażenia sobie, co mogło sie dziać pod osłoną nocy, pod prysznicami, za zamkniętymi drzwiami. Groza jest stopniowana, przerażenie rośnie wraz ze świadomością okrucieństwa jakie jeden człowiek może zadać innemu, nie naruszając jego cielesnej powłoki lub odwrotnie jak bardzo można skrzywdzić poprzez bezprawne przekroczenie nietykalności fizycznej. Wiele kwestii zostaje przemilczanych, tak jak milczały ofiary Colonia Dignidad.

          Podobnie jak scenariusz, powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia, pokazuje prawdę taką jaką ją odkryto, tak scenografia i kostiumy są świetnie dopasowane, odzwierciedlając zwyczaje i praktyki, które stosowano w Colonia Dignidad. Wszystko wydaje sie więc proste i mroczne, atmosfera jaka panuje w tej społeczności jest duszna i skłania do milczenia. Prawda jest widzowi wydzielana,a przez główną bohaterkę niemal wydzierana. Dodatkowo udziela sie widzowi, choć przez chwilę monotonia dnia codziennego społeczności Colonii oraz trudny z tym związane. Kostiumy są bardzo proste, charakteryzacja oszczędna. Muzyka dyskretna, miejscami niemal jej brak, co dodaje temu upalnemu miejscu w Chile nieco duszności.
Warto też wspomnieć grę aktorską. Trio Watson- Brühl- Nyqvist to połączenie młodości, doświadczenia oraz różnych "szkół" aktorskich,a właściwie różnych planów zdjęciowych, bo szkoła jak szkoła jednych uczy, innym otwiera jedynie drogę do kariery,a w większości przypadków stanowi bazę pod późniejsze rozwijanie swoich zdolności.
   
"Colonia" to produkcja, którą warto zobaczyć, jeśli nie dla jej wartości historycznej to przynajmniej dla poznawania i rozwijania wiedzy o ludzkiej psychice, o tym co można drugiemu człowiekowi zrobić i co oraz w jaki sposób może on to znieść.Polecam!
 Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć