W skrócie: 5 ostatnio oglądanych seriali

1. Preacher (Kaznodzieja, sezon 1/2016)

          Zupełnie nieprzewidywalna mieszanka humoru, horroru i akcji. W małym miasteczku gdzieś w
Ameryce pewien kaznodzieja z gangsterską przeszłością zyskuje niezwykłą moc. Jak sie okazuje razem z tą mocą pojawiają sie anioły, wampir oraz była dziewczyna kaznodziei,a każde z nich chce od Jesse'go Custera czegoś innego. Serial zaskakuje od samego początku, w każdym odcinku i w każdej minucie oglądania, nie tylko samymi postaciami, ale również specyficznie rozwijającą sie akcją oraz detalami, których widz niekoniecznie by sie spodziewał. Stworzony został na podstawie komiksu, więc mamy tutaj rozbudowane części dialogowe oraz liczne wątki. Trzeba przyznać, że ze względu na tematykę oraz nietypowe do niej podejście "Preacher" nie każdemu przypadnie do gustu, jednak Ci którzy nie odrzucą go na początku, będą jego wiernymi wyznawcami. Co do gry aktorskiej to możemy sie spodziewać świetnego show w wykonaniu  Dominica Coopera-Jesse'y Custer, Joseph'a Gilgun'a jako wampira Cassidy oraz Ruth Negga'y jako Tulip O'Hare, Ich postacie zostały tak zarysowane w scenariuszu, by jednocześnie bawić, intrygować,a czasem i irytować widza, dzięki czemu w napięciu czeka sie na następny odcinek. Stacja telewizyjna AMC zapowiedziała już premierę drugiego sezonu!

2. Outsiders (sezon 1/ 2016)

          Gdzieś w amerykańskich, porośniętych lasami górach Kentucky-Appalachach mieszka
nietypowa rodzina Farell. Odcięci od świata, w szczególności technologiczno-informacyjnego, schodzą na dół do pobliskiego miasteczka jedynie po najbardziej niezbędne przedmioty codziennego użytku, które w dodatku kradną, zamiast kupić lub wymienić na inne dobra. Uchodzą przez to za tajemniczych, dzikich, agresywnych i bardzo niebezpiecznych. Kiedy jednak w miasteczku pojawiają sie przedstawiciele korporacji, która chce przejąć tamtejsze kopalnie, podejmują walkę o swoje terytoria, z całą bezwzględnością na jaką pozwalają im zasoby i przywódcy klanu. Serial przedstawia rodzinę Farell niczym sektę, do której nikt nie chodzi i z której nikt nie może wyjść lub sie wypisać. Członkowie klanu są pokazani jako niewyedukowani jednak inteligentni i kierujący sie zasadami, które są ujawniane wraz z rozwojem akcji serialu. Serial obfituje zarówno w sceny akcji jak i czysto obyczajowe dzięki czemu nie jest monotonny czy monotematyczny. Na ekranie zobaczymy między innymi Davida Morse'a, a także Ryan'a Hurst'a oraz Joe Anderson czyli aktorów których znany lub przynajmniej kojarzymy za role w innych filmach i serialach. Trzeba przyznać, że ich wkład w tworzenie rodziny Farell jest znaczny i zachęca do czekania na drugi sezon, który ma ukazać sie w 2017 roku.

3. Lucifer (Lucyfer, sezon 1/ 2015)

          Nie mogłabym nie wspomnieć o ziemskich przygodach demona Lucyfera, który postanawia
wziąć urlop od swoich diabelskich obowiązków i udaje sie do Los Angeles, oczywiście w eskorcie pięknej demonicy Mazikeen. Tam zostaje właścicielem nocnego klubu oraz konsultantem miejscowej policji,a właściwie doradcą pewnej pani detektyw. Serial jak najbardziej poważnie podchodzi do tematu, sprawy są bardzo kryminalne, pojawiają sie też wątki związane z anielsko-demoniczną naturą Lucyfera, jednak sam bohater to istota na wskroś cyniczna, lubująca sie w aferach i dobrej zabawie, co niezwykle trafnie udało sie odegrać Walijczykowi Tom'owi Ellis'owi, dla którego "Lucyfer" stacji Fox może być drzwiami do międzynarodowego sukcesu. Dzięki niemu serial ogląda sie w sposób łatwy, lekki i przyjemny a na nasze szczęście jeszcze w tym roku możemy spodziewać sie drugiego sezonu. Mam nadzieję że jeszcze lepszego, bo do akcji wkroczy matka demonów... tak więc zamiast dwóch pięknych pań, będzie ich w serialu trzy plus całkiem przystojny demon...Czego chcieć więcej!

 4. Outlander (sezon 1 /2014)

          Serial nieco starszy w zestawieniu, bo doczekał sie już drugiego sezonu, to opowieść o
pielęgniarce, która zaraz po zakończeniu II wojny światowej, poprzez tajemnicze wrota z kamieni zostaje przeniesiona do 1743 roku. Tam jest schwytana najpierw przez angielskie, a potem szkockie oddziały, gdyż akurat w pobliżu toczą sie walki między tymi dwoma nacjami. U Szkotów Claire Randall jest najpierw więźniem, potem gościem, a następnie staje sie żoną jednego z nich. Jeśli ktoś spodziewa sie dobrego serialu historycznego to niestety muszę go rozczarować, bo według mnie króluje tutaj gównie wątek romantyczny. Powiedziałabym nawet iż jest to całkiem niezły serial kostiumowy, z niezwykle pięknymi scenografiami oraz delikatnie zarysowanym tłem historycznym. Jednak nic poza tym...równie dobrze mogłoby sie okazać, że główna bohaterka uderzyła sie w głowę, zapadła w śpiączkę i miała swojego rodzaju omamy. Co ważne jednak to właśnie to iż przez ten niezwykle dynamicznie rozwijający sie wątek miłosny "Outlander" mnie rozczarował, bo spodziewałam sie czegoś więcej niż tylko westchnień głównej bohaterki i dużej ilości scen seksu. Liczyłam na emocjonujące wątki, pełne akcji niczym w serialu "Turn"-tam w końcu też były postacie kobiece i jakoś nie przerodziło sie to w zekranizowany harlequin. Jednak widocznie twórcy mieli inny koncept, który zresztą będą kontynuować jeszcze zapewne przez kilka sezonów.

 5. Texas Rising (Narodziny republiki, mini serial/ 2015)

        Ten 5-odcinkowy mini serial przedstawia historię
powstania Texasu przeciwko Meksykowi oraz zaistnienia Texas Rangers czyli Strażników Teksasu. Mamy więc tutaj pokazane co działo sie w Alamo oraz możemy zapoznać sie z działaniami takich postaci jak Sam Houston czy  Antonio Lopez de Santa Anna. Mimo że serial oparty jest na faktach historycznych to nie można nazwać go nudnym,a już na pewno nie da sie powiedzieć, iż jest monotonny, Jest to bowiem skondensowane 10 godzin akcji, niemal bez przerywników, chyba że te dotyczą sytuacji politycznej Teksasu. Bitwa toczy sie za bitwą i jest przygotowaniem do następnej. Wątków osobistych jest mało,a jeśli już sie pojawiają to łączą sie nieodmiennie z tłem historycznym. Aktorsko na ekranie królują  Bill Paxton, Jeffrey Dean Morgan oraz Olivier Martinez, drugoplanowo pojawiają sie natomiast Thomas Jane, Jeremy Davies, Max Thieriot, Ray Liotta, Brendan Fraser i wielu innych. Tak więc mamy tu przekrój przez aktorów znanych i zapomnianych lub znanych i drugoplanowych, co wcale nie przeszkadza,a wręcz sprawia, iż ich doświadczenie dodaje serialowi powagi i zwiększa jego wartość. Całość można obejrzeć jednym tchem, o ile ktoś dysponuje wolnymi 10-ma godzinami, bo tyle przewidziano na te 5 odcinków..

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć