Geniusz

Genius (Wielka Brytania, USA / 2016)

Reżyser: Michael Grandage
Scenariusz: John Logan, na podstawie książki A. Scott Berg 
Gatunek: Dramat biograficzny

Obsada:
Max Perkins- Colin Firth
Thomas Wolfe- Jude Law
Aline Bernstein- Nicole Kidman
Louise Perkins- Laura Linney
F. Scott Fitzgerald- Guy Pearce
Ernest Hemingway- Dominic West

          Nowy Jork, rok 1929. Max Perkins pracuje w wydawnictwie "Synowie Charles'a Scribner'a"cały dzień ślęcząc nad tekstami, które edytuje. Pewnego dnia kolega prosi go o przeczytanie nieco przydługiego maszynopisu, od którego Max nie może sie wprost oderwać. Kilka dni później w jego biurze pojawia sie nieco ekscentryczny autor. Między tymi dwoma mężczyznami utworzy sie silna więź, przy której relacje ojciec-dziecko czy mąż-żona całkowicie bledną schodząc na dalszy plan. 


          Praca edytora tekstu w wydawnictwie, wydaje sie być, z punktu widzenia przeciętnego "zjadacza książek", czymś fascynującym. Bo przecież twoja praca polega na tym, że siedzisz i czytasz, poza tym poznajesz pisarzy, masz wpływ na to jaki będzie końcowy wygląd i kształt książki, same plusy. Współtworzysz bestsellery! Jednak poza tym, że jesteś niejednokrotnie pierwszym po autorze, który czyta dany tekst, to tak naprawdę pozostajesz w cieniu. twoje nazwisko nie pojawia sie ani pod ani nad tytułem i choć musisz niejednokrotnie przeczytać i poprawić setki stron, to poza wypłatą i wdzięcznością paru osób nie możesz liczyć na nic więcej. 
Jednak wszystko wskazuje na to, że Max'owi Perkins'owi to wystarcza. Ten spokojny mężczyzna, nigdy nie zdejmujący swojego kapelusza, ma za sobą edycję książek takich autorów jak Scott Fitzgerald czy Ernest Hemingway, kiedy poznaje więc Thomasa Wolfe wydaje sie, że niewiele już jest w stanie go zdziwić, szczególnie w kwestii sposobu pracy czy podejścia do swojego dzieła. Tymczasem okazuje sie, że poza pracą i tekstem pisanym Tom ma w sobie coś co przyciąga i elektryzuje, doprowadzając niejednokrotnie do szaleństwa. Spotkanie go jest intrygujące, związanie sie z nim, bywa niebezpieczne dla zdrowia psychicznego, szczególnie gdy człowiek zaangażuje sie zbyt bardzo,a pisarz znajdzie sobie inny obiekt natchnienia.  

          Produkcja byłego aktora lat 90-tych to opowieść o pasji i przyjaźni, a właściwie relacji między dwoma mężczyznami, w której wydawałoby sie nie ma miejsca dla kobiety i nie jest ona w stanie w żaden sposób konkurować o swojego mężczyznę, bez względu na to czy jest z nim w formalnym związku czy tez nie. "Geniusz"to także historia powstawania książki, wagi jaką nadaje sie słowu pisanemu oraz historia ludzi, którzy ją tworzą. 
Scenariusz "Geniusza" stara sie pokazać jak najwięcej zarówno z pracy jaką trzeba wykonać, by powieść pojawiła sie na półkach księgarni, jak i z życia autora, w tym przypadku Thomas'a Wolfe. I zapewne udaje sie to dzięki duetowi Colin Firth- Jude Law, którzy są niczym skała i ogień, niczym szemrzący strumyk i wodospad. Dwóch Anglików, grających Amerykanów, w sposób tak różny, a jednocześnie tak przekonywujący, że trudno oderwać sie od ekranu. Do tego jakby w tle pojawia sie szczuplutka, ale energiczna i pełna emocji Nicole Kidman, ucharakteryzowania nie do poznania na XX wieczną lady, uwikłaną w romans z pisarzem kobietę, która zostawia wszystko za sobą, by być u boku ukochanego. A wszystko rozgrywa sie w stonowanych wnętrzach i brudnych, ale gwarnych,a przy tym świetnie odtworzonych ulicach Nowego Jorku początków XX wieku.  

          Debiut Michael'a Grandage'a nie jest może przejawem geniuszu, ale odkrywa przed widzem fragment literackiej historii Ameryki oraz zachęca do czytania, bo czym byłby pisarz i edytor tekstu bez czytelnika. Polecam! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć