5.filmów na majówkę,które warto obejrzeć

Przed Nami długi weekend majowy. Jako że pogoda Nas nie rozpieszcza i nie wiadomo czy dopisze w ciągu kilku następnych dni, to może warto rozważyć obejrzenie, któregoś z przedstawionych poniżej filmów.


Ukryte działania (Hidden Figures/ USA/ 2016)

Reżyseria: Theodore Melfi

          Wielokrotnie nominowany w licznych konkursach filmowych dramat biograficzny opowiada historię trzech czarnoskórych kobiet, które w latach 60-tych pracowały dla NASA jako obliczeniowcy. Katherine G. Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson- trzy utalentowane matematycznie kobiety musiały zmagać sie w swojej niezwykłej pracy nie tylko z seksizmem, ale i z wszechobecnym rasizmem, który w roku 1961-wtedy toczy sie akcja filmu, jest wypierany z poszczególnych stanów USA. Jednak, tak jak zresztą pokazuje to między innymi ta produkcja, walka z rasizmem to proces, który odbywa sie na wielu frontach, a przede wszystkim, który zależy od nastawienia psychicznego,podejścia i stereotypów białych ludzi. "Ukryte działania" w sposób subtelny prezentuje jak poszczególne jednostki radziły sobie z segregacja rasową oraz jak stawiały jej opór, bez uciekania sie do protestów, manifestacji czy nieprzyzwoitego zachowania. 
Według mnie wybór akurat tych a nie innych postaci jako bohaterów filmu był bardzo trafny. Trzy młode, czarnoskóre, zdolne kobiety i matki to doskonały przykład, na to że walka z rasizmem nie toczyła sie jedynie na ulicach, ale także w dużych firmach czy w domach na przedmieściach. W tle mamy także kawał historii, bo oto USA dokonuje starań i prób by wysłać pierwszego człowieka w kosmos, jak wiemy w końcu im sie to udało, podobnie jak czarnoskórym wywalczyć prawa do równego traktowania przez białych. Film polecam, warto bowiem poznać kolejny punkt widzenia na temat segregacji rasowej.

Loving (Loving/ Wielka Brytania, USA/ 2016)

Reżyseria:   Jeff Nichols

          Pozostając w tematyce segregacji rasowej. "Loving" to kolejna historia oparta na faktach. Tym razem mamy jednak do czynienia z przedstawieniem sytuacji rodziny mieszanej, gdzie kobieta jest czarnoskóra,a mężczyzna biały. Mildred i Richard to dwoje młodych, zakochanych w sobie ludzi. Jako że prawo w ich miasteczku i stanie USA w którym żyją zabrania zawarcia małżeństwa pomiędzy białym mężczyzną a czarnoskórą kobietą, postanawiają pobrać sie w innym stanie. Problemy zaczynają sie kiedy wracają do domu i ktoś "uczynny"donosi o tym władzom. Zostają aresztowani i skazani, a jako że przyznają sie do winy, sąd skazuje ich na...wygnanie. Muszą opuścić swoje miasteczko oraz stan i nie wracać do niego(razem jako para) przez 25.lat. Udaje im sie rozpocząć nowe życie z dala od najbliższych, jednak tęsknota i poczucie niesprawiedliwości sprawiają,iż postanawiają podjąć walkę z rasizmem na drodze prawnej. "Loving",jak można by sie spodziewać, nie prezentuje jednak scen z sal sądowych, gdzie państwo Loving wraz ze swoimi prawnikami zmagają sie z systemem prawnym. "Loving"to przede wszystkim opowieść o miłości, która musi pokonać wiele przeciwności ze strony ludzi tworzących prawo i ludzi egzekwujących je.
Sprawa Mildred i Richarda miała swoje zakończenie w Sądzie Najwyższym w 1967 roku, gdzie podjęto historyczną decyzję dotyczącą małżeństw mieszanych, warto o tym wiedzieć,a film znacznie ułatwia poznanie i zrozumienie sytuacji, bez zaglądania do nudnych podręczników prawa amerykańskiego. Polecam!

Kilo Two Bravo (Kilo Two Bravo/ Kajaki/ Wielka Brytania/ 2014)

Reżyseria:  Paul Katis

          Tama Kajakai, Afganistan rok 2006. Grupa brytyjskich żołnierzy trafia na pole minowe, stworzone tam zapewne przez Rosjan. Mina przeciwpiechotna rani jednego z nich. Po jakimś czasie na miejscu zdarzenia pojawia sie grupa ratownicza wraz z medykiem, jednak okazuje sie, że ze względu na rany i ukształtowanie terenu przeniesienie rannego nie wchodzi w grę. Do tego wszystkiego kolejni żołnierze wchodzą na miny, chcąc dotrzeć do kolegów. Potrzebna jest pomoc z powietrza, która niestety nie nadchodzi szybko. Ponad trzy godziny przyjdzie czekać żołnierzom w palącym słońcu Afganistanu na zabranie ich z tego przeklętego miejsca. W tym czasie będą starali sie utrzymać przy życiu poszkodowanych kolegów z oddziału, opatrując im rany,podając morfinę i opowiadając różne historie. Kiedy wrócą do kraju dostaną medale i odznaczenia, jednak widz będzie mógł zobaczyć jedynie to co musieli znieść, by przeżyć.
"Kilo Two Bravo" to nie jest typowy film wojenny, gdzie wszyscy dookoła tryskając gniewem podszytym ideologią oraz polityką biegają i zabijają sie nawzajem. Ta produkcja pokazuje z jaką determinacją można walczyć o życie czekając na upragnioną pomoc i jak bardzo przydaje sie psychiczne wsparcie innych, w tych najtrudniejszych momentach. Polecam!

Pojedynek (The Duel/ USA/ 2016)

Reżyseria: Kieran Darcy-Smith

          Teksas na granicy z Meksykiem potrafi i potrafił być niebezpieczny, a jak przedstawili Nam to filmowcy,szczególnie w miasteczku Helena w 1890 roku. Tam też udaje sie główny bohater-Strażnik Teksasu, by przeprowadzić, incognito śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa na członku rodziny meksykańskiego oficjela. David Kingston-tak sie bowiem nazywa ów Strażnik, zabiera ze sobą swoją meksykańską żonę, co stanie sie powodem dodatkowych problemów, podobnie jak chęć zemsty, którą nosi w sobie. Nad miasteczkiem Helena panuje i sie nim opiekuje Abraham, z którym David już sie spotkał 20.lat wcześniej przy okazji śmierci swojego ojca i choć oficjalnie panowie starają sie być wobec siebie uprzejmi, to zarówno oni jak i widzowie zdają sobie sprawę, że konfrontacja jest nieunikniona. 
Trzeba przyznać, że zarówno Woody Harrelson jak i Liam Hemsworth pokazali tutaj aktorską klasę, panowie przez cały film grają swobodnie i choć dzieli ich różnica doświadczeń, Woody Harrelson ma ich zdecydowanie więcej, to na planie sie uzupełniają i świetnie pasują do antagonistycznych wobec siebie ról. Atmosfera małego miasteczka na Dzikim Zachodzie została oddana bardzo realistycznie i zgodnie z obowiązującym filmowo kanonem, choć gdyby to był inny rok lub inna epoka to scenariusz nadal by pasował, no może po zmianie kilku drobiazgów. Jednak jak przystało na western można sie spodziewać strzelani w barze, pościgów, dystyngowanych dam oraz prostytutek, a także tak jakby dodatkowo motywów religijnych i mistycznych oraz śledztwa na miarę CSI. Taki typowo-nietypowy western. Polecam! Sekretne życie zwierzaków domowych (The Secret Life of Pets/ Japonia, USA/ 2016)

Reżyseria: Chris Renaud, Yarrow Cheney

                Co robią zwierzęta domowe, kiedy ich właściciele wychodzą do pracy i szkoły? Te nowojorskie? Tęsknią za właścicielami, odwiedzają sie nawzajem, organizują imprezy oraz przeżywają przygody. I nie mam tu na myśli jedynie psów czy kotów, w grę wchodzą bowiem także chomiki czy ptaki egzotyczne. Oczywiście poza znaną okolicą i bezpiecznym domem są również kanały, ukrywające sie i porzucone przez człowieka zwierzęta oraz hycle polujący na bezpańskie psy i koty. Wszystko to wydaje sie być strasznie niebezpieczne dla Maxa i jego przyjaciół, szczególnie gdy Nasz mały bohater znika i zostaje zorganizowana ekspedycja poszukiwawczo-ratownicza. Choć nie jestem zwolennikiem bajek, ta urzekła mnie dobrym humorem, zawrotna akcją i sympatycznymi bohaterami, zresztą czego więcej oczekiwać po bajce...morału?...też sie znajdzie :) Polecam :)


                                                                                                                          Udanej majówki ;) 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć