Szybki cash II

Łatwy pieniądz II / Snabba cash II (Szwecja, 2012)

Reżyseria: Babak Najafi
Scenariusz: Maria Karlsson
Gatunek: Dramat/ Kryminał/ Thriller

Obsada:
 Johan "JW" Westlund-Joel Kinnaman

 Jorge- Matias Varela
 Mrado- Dragomir Mrsic
 Radovan- Dejan Cukic
 Mahmoud-Fares Fares
 Nadja-Madeleine Martin    

          Mijają trzy lata...Johan wychodzi z więzienia za dobre sprawowanie, przez ostatni rok na więziennym spacerniaku towarzyszył mu Mrado, któremu zresztą pomoże uciec z więziennego szpitala, razem obmyślą plan zdobycia większych pieniędzy. W tym samym mniej więcej czasie Jorge przemycał z Ameryki Południowej narkotyki warte 10 milionów...dolarów. Będzie chciał je sprzedać Radovanowi, ale coś pójdzie nie tak i...znowu zaczną ginąć ludzie. Jest jeszcze Mahmoud, który aby ujść z życiem będzie musiał zabić...przyjaciela z dzieciństwa. Pieniądze będą przechodziły z rak do rąk, tak jak broń i zlecenia na zabijanie. Znów będą umierać od kul gangsterzy, towarzysze broni, przypadkowe osoby. A wszystko dla pieniędzy i...uznania w oczach najbliższych i swoich własnych...

          Druga część "Snabba cash" to szwedzki kryminał powstały w oparciu o drugą część Czarnej Trylogii Sztokholmskiej zatytułowanej "Zimna stal"Jensa Lapidusa (a przynajmniej w oparciu o część epizodów z książki). Tym razem za kamerą stanął twórca dobrze przyjętego w Szwecji filmu "Sebbe" Irańczyk Babak Najafi i w przeciwienstwie do Szweda Daniela Espinosy, który reżyserował część pierwszą
(recenzja tutaj: http://film2me2you.blogspot.com/2012/12/szybki-cash.html)
postawił on bardziej na akcję: strzelaniny, ucieczki i pościgi niż na wątki dramatyczne czy rodzinne, o których w drugiej części są jedynie niewielkie wzmianki. Postacie bowiem, ich rysy psychologiczne czy charakterologiczne pozostały takie same. Johan nadal będzie starał sie zdobyć duże pieniądze w uczciwy sposób i dopiero kiedy zostanie oszukany zrozumie, iż dla niego nie ma innej drogi niż ta z bronią w ręku. Jorge podobnie jak w pierwszej części będzie kombinował ryzykując życie nie tylko własne ale i przyjaciela. A Mrado nawet z uzi w dłoniach będzie myślał jedynie o córce, która przez jego decyzje trafiła do domu zastępczego. Tym razem poznamy też bliżej Mahmouda, z którym na początku pierwszej części znał sie Johan. Ten młody Irańczyk próbując zyskać szacunek Radovana jest w stanie wypełnic każdy jego rozkaz, przez co straci nie tylko w oczach swojej rodziny, ale i przyjaciół.

           Właściwie w przeciwieństwie do innych trylogii filmowych każdą część "Snabba cash" można oglądać oddzielnie i nie traci sie wątku ani też nie ma żadnych trudności ze zrozumieniem fabuły części następnej. Możliwe iż jest to zasługa dwóch reżyserów lub wyboru epizodów z książki tak by za mocno ze sobą nie korelowały. Z drugiej strony nie jest to w żaden sposób irytujący dla kogoś kto juz pierwszą część widział. Oglądając bowiem "Snabba cash II" musiałam jedynie przypomnieć sobie zależności między głównym bohaterem Johanem, a pozostałymi postaciami,a i tak okazało sie to niepotrzebne, gdyż poza Mrado i Mahmoudem JW nie spotkał nikogo z pierwszego epizodu.

           Co do pierwszego epizodu to na szczęście Babak Najafi zachował jego atmosferę: ciężką, deszczową komponującą sie z nieco elektroniczną muzyką w sposób naprawdę ciekawy i charakterystyczny już dla tej serii. Zachowano również ciągłość miejsca kręcąc w Göteborgu i Sztokholmie, dzięki czemu sceneria pasowała zarówno do postaci jak i akcji, która miała sie rozegrać. Aktorsko także udało sie utrzymać pewien poziom oraz zgodność charakterów postaci, które widz może pamiętać z pierwszej części.

Trylogię "Snabba cash" mogę polecić kinomanom znudzonym amerykańskimi entymi częściami superprodukcji oraz wszystkim tym, którzy lubią czytać skandynawskie kryminały. To dobry sposób na lepsze poznanie tamtejszego kina, które nawet jeśli nie nosi miana wybitnego to i tak wielokrotnie udowodniło, że jest lepsze niż niejeden super hit zza oceanu.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć