Młoda i piękna

Jeune & Jolie (Francja, 2013)

Reżyseria: François Ozon
Scenariusz: François Ozon
Gatunek: Dramat

Obsada:
  Isabelle- Marine Vacth
  Sylvie- Géraldine Pailhas
                Patrick- Frédéric Pierrot
  Victor-Fantin Ravat
  Georges- Johan Leysen
  Véro- Nathalie Richard
                Peter- Djédjé Apali


          16./17.-letnia Isabelle spędza wakacje z rodzicami i bratem w domku letniskowym nad morzem. Tam przeżywa pierwsze zauroczenie młodym Niemcem o imieniu Feliks. Jedno z ich spotkań kończy sie seksem na plaży, po którym Isabelle nie ma już młodemu mężczyźnie nic do powiedzenia. Do końca wakacji będzie go unikała, co wcale nie oznacza, że po doświadczeniu pierwszego razu będzie unikała mężczyzn w ogóle. Po powrocie do Paryża młoda kobieta założy bowiem stronę internetową przez która będzie ogłaszała...swoje ciało na sprzedaż, kupi telefon na kartę i pod pretekstem spotkań z koleżankami będzie spędzała czas z obcymi panami w pokojach hotelowych za 300 i więcej euro, aż wszystko to aż do czasu śmierci jednego z nich...

          Francuski mistrz kina psychologicznego tym razem podjął sie tematu niezwykle trudnego bo nie tylko prostytucji jako takiej, ale prostytuowania sie nieletniej młodej kobiety. Kiedy bowiem ktoś decyduje sie na uprawianie najstarszego zawodu świata lub jest do tego przymuszany to często ma to podłoże finansowe, jakby nie patrzeć jest to bowiem zródło szybkiego zarobku. Jednak w przypadku głównej bohaterki motywacja finansowa nie jest tak do końca przekonywująca, dziewczyna pieniądze z nierządu chowa faktycznie przed rodzicami w jednym miejscu, jakby je na coś zbierała, jednak nigdy ich nie wydaje, nie mówi nawet bratu o swoich potrzebach czy marzeniach na co mogłaby je przeznaczyć. Czy więc nie mają one jakiegoś większego znaczenia? Nie wiadomo. 
O powodach dla których Isabelle sie prostytuuje widz dowiaduje sie niemal pod koniec filmu, gdy młoda kobieta trafia na kozetkę do psychologa. Introwertyczna, zamknięta w sobie, posiadająca tylko jedną bliską koleżankę ujawnia dopiero lekarzowi, że w sferze seksu więcej dzieje sie w jej głowie przed i po niż podczas stosunku. W powietrzu wisi pytanie, skąd takie zachowania u normalnej nastolatki? Czy to wpływ matki i jej drugiego męża?Czy trudne relacje z biologicznym ojcem?A może fakt że najbliższym "mężczyzną"dziewczyny jest jej młodszy brat? Piękna ale skryta nie ma bowiem chłopaka niemal do ostatnich sekwencji filmu,a gdy już z kimś sie spotyka to porzuca go...po seksie w domu swoich rodziców.
Isabelle przejawia bardzo męskie postawy traktując seks i mężczyzn przedmiotowo, jest seksualnym drapieżcą, dlatego rola prostytutki jej odpowiada i zaspokaja jej potrzeby, które tak jak pisałam już wyżej rodzą sie przed i po stosunku, nigdy w trakcie. Czy to coś złego? Gdyby miała skończone 18.lat to pewnie nie, natomiast w świetle prawa jako nieletnia podlega innym zasadom, powinna być chroniona przez społeczeństwo i rodziców. Co jeśli jednak mężczyźnie wystarczy, iż kobieta go zapewni że ma ukończone 20.lat, by zapłacił za seks? Doprowadza to do prostytuowania sie nieletnich, którzy wykorzystują w ten sposób dorosłych korzystając ze swojej młodości i urody. Obie strony są pokrzywdzone? Nie, obie sie na to godzą, znając konsekwencje gdy zostaną na tym przyłapane.
Film Ozona to kolejny sygnał ostrzegawczy, bo tak naprawdę kino potrafi być nie tylko rozrywką dla mas, niesie też ze sobą przesłanie, sygnalizuje problemy w danej sferze, przekazuje głos pokolenia, który inaczej nie mógłby zostać usłyszany. A wszystko po to by widz po napisach końcowych przemyślał dany temat, może nawet wdał sie w jakąś dyskusję lub spróbował wziąść udział w rozwiązywaniu przedstawionej na ekranie sprawy. 

          Dla Marine Vacth to pierwsza rola pierwszoplanowa w rozpoczętej niedawno karierze. Na pewno nie brakuje jej talentu, jeśli więc nie zabraknie też propozycji scenariuszowych to jeszcze nie raz zobaczymy ją na dużym ekranie. W tym filmie ta moda kobieta przypominała mi inną francuską piękność modelkę i aktorkę Letitię Castę, z tym że starsza o ponad 10.lat Casta nie miała tyle szczęścia by zagrać u samego Françoisa Ozona. Świetnie wypadła również Géraldine Pailhas jako matka Isabelle, Pailhas pojawiła sie już w "5x2 pięć razy we dwoje" Ozona i tym razem dała sie poprowadzić temu 46-letniemu mistrzowi kina. Gry aktorskiej panów nie będę oceniała, podobnie jak Isabelle traktuje mężczyzn, tak film nieco ich wyklucza i marginalizuje, są tłem tej opowieści, nie głównymi postaciami, dzięki temu nie są postrzegani jako dewianci czy zboczeńcy jak sie to dzieje w tego typu filmach.

"Młoda i piękna" niemal od miesiąca jest dostępna na DVD i podejrzewam że duża część z Was,moi Czytelnicy już ten obraz widziała. Dla tych co jeszcze nie widzieli lub są niezdecydowani przejmujący motyw muzyczny autorstwa Philippe Rombi.Polecam!!!Komentarze

 1. Widziałem kiedyś trailer w kinie tego filmu i nawet mnie wtedy zainteresował, jednak później jakoś wyleciał mi z głowy (na tego typu filmy nie zwykłem chadzać do kina, może dlatego o nim zapomniałem).

  Ozona nawet lubię, Kiedyś widziałem nawet dwa jego filmy: "Basen" i "8 kobiet". Oba dobre, albo nawet bardzo dobre, ale to było jakieś 10 lat temu, więc dobrze by było znów coś przez niego stworzonego zobaczyć, a ten film wydaje mi się, będzie dobrym wyborem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego reżysera polecam również "U niej w domu" i "Ricky"

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż jeszcze nie wiem, czy mogę się nazwać fanką Ozona (nadal nie widziałam dość sporo jego filmów i chyba czas to zmienić teraz w majówkę), to na "Młodą i piękną" czekałam dość niecierpliwie.
  Film mi się spodobał i masz rację, że temat jest bardzo trudny - łatwo by było mu nie podołać.
  Doceniam odwagę i emocjonalną dojrzałość głównej aktorki, chciałabym jeszcze nie raz ją zobaczyć na dużym ekranie - ciekawe jak to wyjdzie ze scenariuszowymi propozycjami.
  P.S. Widzę techniczne zmiany na Twoim blogu, bardzo na plus! :) Trochę dawno mnie u Ciebie nie było, ale teraz to nadrobię!
  P.S. 2 Które filmy Ozona lubisz najbardziej? Porównam sobie z tymi, które widziałam i może łatwiej mi będzie sięgnąć po kolejne :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. a sorry! teraz widzę, że w komentarzu wyżej już poleciłaś dwa tytuły :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli nie widziałaś "Basenu" albo "Czas który pozostał" to gorąco polecam.
  Co do aktorki w "Młodej i pięknej" to faktycznie coś w jej spojrzeniu i ruchach świadczy o dojrzałości choć to kobieta młoda 2-to paro letnia.
  Cieszę sie,że wizualne zmiany na blogu Ci sie podobają,troszkę sie obawiałam czy to faktycznie sie sprawdzi.

  Pozdrawiam i czekam na Twoja recenzję filmu F.Ozona :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

5.filmów o których nie pisałam,a które warto obejrzeć

5.filmów, o których nie pisałam,a które warto obejrzeć