Szepty

The Awakening (Wielka Brytania 2011)

Reżyser: Nick Murphy
Scenariusz: Nick Murphy, Stephen Volk
Muzyka: Daniel Pemberton
Zdjęcia: Eduard Grau kręcono kręcono w Szkocji (Wielka Brytania) w Berwickshire oraz w zabytkowym domu barona Adriana Palmera (Manderston House) a także w Londynie.

Obsada:
Florence Cathcart- Rebecca Hall
Robert Mallory- Dominic West
Maud Hill- Imelda Staunton
Hugh Purslow- John Shrapnel

Człowiek pogrążonyw żalu po stracie najbliższej osoby często odwołuje sie do sił wyższych. Niektórym pomaga modlitwa,inni zaś poszukują kontaktu ze zmarłym w nadziei na życie pozagrobowe, rozwiązanie konfliktów, nieporozumień czy wątpliwości oraz uśmierzenie bólu,który towarzyszy śmierci bliskiej osoby.
 Szczególną sytuacją jest na pewno ta po wojnie kiedy wiele owdowiałych osób poszukuje pomocy spirytystów czy duchownych.

Jest rok 1921 zaraz po Pierwszej Wojnie Światowej. Bohaterka filmu Florence Cathcart to wyjatkowa postać, zamiast naciągać klientów swoimi pseudo zdolnościami porozumiewania sie ze zmarłymi, demaskuje fałszywych "wywoływaczy duchów". Pewnego dnia zostaje poproszona o wyjaśnienie nadprzyrodzonych zjawisk w internacie dla chłopców,zginął jeden z wychowanków,pozostali są przerażeni obecnością ducha-chłopca jak sami mówią. Po dłuższym wahaniu Florence Cathcart postanawia pomóc wyjaśnić całe zajście,nie zdaje sobie jednak sprawy z tego że zostanie wciągnięta w sytuację bez wyjścia. Zamknięta w ogromnym kompleksie kobieta musi nie tylko rozwiązać zagadkę domu,ale także zmierzyć sie z własną przeszłością,wypartą ze świadomości.
Reżyser Nick Murphy razem ze scenarzystą Stephenem Volkiem połączyli dość zgrabnie dwa gatunki filmowe: horror i thriller tworząc gotycki obraz Anglii XX wieku. Zachowując koncepcję "Innych" z 2001 roku twórcy realizują opowieść o ludziach,ich słabościach i wierze w kontekście tragedii i bólu jakich doznają. Tworzą przy tym niesamowity klimat zarówno poprzez stroje jak i wystrój wnętrz- skromne acz realistyczne. Wszystko dopełnia dobrze dobrana muzyka trzymająca w napięciu od samego poczatku do końca.Warto wspomnieć również o dwóch kreacjach aktorskich: Rebeccy Hall, pamiętanej za rolę Vicky w " Vicky Cristina Barcelona" oraz Dominica Westa znanego chociażby z roli w "300". Rebecca Hall jako Florence Cathcart jest kobietą wyzwoloną,inteligentną,nie dającą sie sterować w męskim świecie,daje sie wyczuć w niej tragedię,którą przeżyła i która odcisnęła sie na jej światopoglądzie co połączy ją później z postacią odgrywaną przez Dominica Westa,mężczyzny o postawie żołnierza i łagodnym usposobieniu,skrywającego swoje własne cierpienie i wspomnienia pod maską troskliwego opiekuna.
Na pewno ogladając ten film widz będzie chciał porównywać go do "Innych" Alejandro Amenábara,skojarzenia w niektórych scenach nasuwają sie bowiem same. Warto jednak spojrzeć na ten obraz nie przez pryzmat jego podobnych poprzedników,ale jako coś nowego,a wtedy i zakończenie zaskoczy i wiele scen przestraszy.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trauma (2019) czyli o kruchości ludzkiej psychiki

W obronie syna- serial

Strangerland