W filmowym skrócie- Brudne wojny

Dirty Wars (USA, 2013)

Reżyseria:Rick Rowley
Scenariusz: David Riker, Jeremy Scahill
Gatunek: Dokumentalny /Dramat

          Nominowany do Oskara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Nagradzany między innymi na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na Festiwalu Sundance "Dirty Wars" przedstawia fragment śledztwa dziennikarskiego jakie przeprowadził znany korespondent wojenny Jeremy Scahill na terenie Afganistanu, Jemenu oraz Somalii.
          "Dirty Wars" to nie tylko standardowe dziennikarskie śledztwo opowiedziane z całym realizmem sytuacyjnym tak charakterystycznym dla dokumentu jako gatunku filmowego, ale próba odpowiedzenia na pytanie kiedy i jak zakończy sie wojna, a raczej wojowanie oraz dominacja Ameryki i amerykańskich sił zbrojnych na świecie. Pokazana na przykładach wywiadów z amerykańskimi senatorami czy agentami wywiadów oraz relacji z miejsc zdarzeń.
          Ten dokument to także próba dotarcia do najtajniejszych operacji wojskowych na przykładzie kilku niewyjaśnionych lub zatuszowanych spraw jak ta w Gardez w Afganistanie, gdy zastrzelono dowódcę policji oraz dwie ciężarne kobiety- jego kuzynki, w nocy, w ich domu podczas przyjęcia.
           Jeremy Scahill jako doświadczony korespondent nie szuka taniej sensacji, tylko rzetelnie przedstawia relacje naocznych świadków zdarzeń jak naloty dronów czy wejść żołnierzy na tereny prywatne, by zabić i niejednokrotnie zatuszować ślady. Jest obecny w Gardez, gdzie rozmawia z rodziną zabitych Afgańczyków,w Somalii, gdzie prowadzi wywiad z opłacanymi przez amerykański rząd watażkami mającymi za zadanie schwytać osoby z amerykańskich list czy w Jemenie, gdzie doszło do nalotów bombowych, w których zginęło 46.osób, choć tak naprawdę Jemen nie zdążył jeszcze przystąpić do wojny z terroryzmem.
          Dokument Rowleya to pokazany w kilku krótkich epizodach przekrój przez współcześnie prowadzoną wojnę z terroryzmem oraz chęć przedstawienie widzowi jak działa machina wojenna Ameryki. Zdecydowanie polecam!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

The Ron Clark Story (2006)- 200.Post

Strangerland

River- Miniserial