Servant- sezon 1, serial od samego M. Night Shyamalana

Servant (USA/ 2019)

Reżyserzy:
M. Night Shyamalan
Nimród Antal
Alexis Ostrander
Daniel Sackheim
Lisa Brühlmann
John Dahl
Scenariusz: Tony Basgallop
Gatunek: Thriller/ Dramat/ Horror
Odcinki: 10. / 30.minut

Obsada:
Lauren Ambrose jako Dorothy Turner
Toby Kebbell jako Sean Turner
Nell Tiger Free jako Leanne Grayson
Rupert Grint jako Julian Pearce
Jerrika Hinton jako Natalie
Boris McGiver jako wujek George
Tony Revolori jako Tobe

Źródło: imdb
          Dorothy i Sean Turner są młodym małżeństwem mieszkającym na obrzeżach Filadelfii. Ona jest prezenterką w telewizyjnych wiadomościach, on- kucharzem i blogerem pracującym w domu nad nowymi przepisami. Mają synka o imieniu Jericho. Kiedy Dorothy postanawia wrócić po porodzie do pracy ona i jej mąż decydują sie zatrudnić nianię. I tak w ich życiu pojawia sie nastoletnia Leanne, która dostaje własny pokój i kieszonkowe. Rzecz w tym, że w łóżeczku zamiast małego Jericho znajduje lalkę...tzw.odrodzoną lalkę w ramach terapii obiektem przejściowym jak to tłumaczy Sean... 

          Zacznijmy może od definicji czym jest obiekt przejściowy. 
Według Wikipedii: "jest to termin wprowadzony przez Donalda Woodsa Winnicotta, który oznacza jakąś rzecz niemowlęcia, która ma dla niego szczególne znaczenie. Może to być np. kawałek szmatki lub pluszowy miś.
Stosunek dziecka do przedmiotu jest oralny; zwykle bierze ono część przedmiotu do buzi i go ssie.
Według Winnicotta, obiekt przejściowy znajduje się na granicy wewnętrznej, subiektywnej i zewnętrznej, obiektywnej rzeczywistości. Posiadanie obiektu przejściowego jest prawidłowym zjawiskiem, które ułatwia łagodne przejście od pierwszego związku z piersią matki do późniejszych relacji z obiektami. Możliwe jest utrzymywanie się obiektu przejściowego w dalszych etapach życia lub regresja do niego, co dowodzi trudności rozwojowych."
Mimo że określenie odnosi sie do niemowlęcia to znajduje również zastosowanie w terapii osób dorosłych, szczególnie tych które doznały traumy i zastosowanie obiektu przejściowego może być dla nich jedynym sposobem na wyjście z katatonii, depresji czy psychozy.

          Twórcy serialu "Servant" wykorzystali motyw traumy oraz obiektu przejściowego, by stworzyć niezwykle przejmującą, tajemniczą i mroczną historię za którą stoi "zwykły" wypadek.W trakcie 10.odcinków widz powoli odkrywa prawdę razem z Leanne, ma także okazję poznać głównych bohaterów dramatu...
 
           Główni bohaterowie czyli Dorothy i Sean tracą małego Jericho, gdy ten ma 13-miesięcy (choć w serialu dziecko wygląda na młodsze,ale tak naprawdę nie o wiek tutaj chodzi). Załamanie nerwowe Dorothy oraz stan katatonii w jaki wpadła sprawiają, że mąż Sean oraz jej brat Julian proszą o pomoc Natalie-terapeutkę, która proponuje zastosowanie obiektu przejściowego w postaci lalki, tak by Dorothy mogła normalnie funkcjonować na co dzień. I tak wszystko przebiega zgodnie z założeniami terapii, aż do momentu pojawienia sie niani Leanne. Oczywiście pomysł zatrudnienia opiekunki do lalki wydaje sie być całkowicie szalony, natomiast jeśli weźmie sie pod uwagę, że należał do niczego nieświadomej Dorothy, można to jakoś usprawiedliwić. Nijak nie da sie natomiast wyjaśnić, że nastolatka widząc lalkę udającą żywe dziecko nie zadaje pytań i niemal od razu wczuwa sie w przydzieloną sobie rolę. Okazuje sie w trakcie serialu, w kolejnych odcinkach, że Leanne ma równie tajemniczą przeszłość co jest pracodawcy. By nie zdradzić zbyt dużo młoda dziewczyna nie jest osobą za którą sie podaje...nie do końca w każdym razie.

          Bez wątpienia scenariusz serialu był dobrze przemyślany,a fabuła odpowiednio podzielona więc by zrozumieć co tak naprawdę sie wydarzyło trzeba obejrzeć wszystkie 10.odcinków. Prawda dotycząca Dorothy i Jericho zostaje opowiedziana w 9.odcinku (to dla tych co nie chcą czekać) i jest to chyba jedyny odcinek z nieco rozchwianą chronologią. Warto uważniej go oglądać bo sceny z współczesności mieszają sie z historią przeszłą. Pozostałe odcinki to mieszanina wątku tajemniczego-kryminalnego, codzienności bohaterów, małych i większych dramatów, choć żadnych nowych czy zaskakujących dla postaci, raczej wszystkie znane oraz elementy horroru, których dostarcza nam głównie postać Leanne, a także jej posępnego, skrytego zachowania, które może być po prostu wynikiem skromnego wychowania albo/i kontrastu z otwartością innych postaci. 
          Kolejnymi kwestiami dobrze przemyślanymi w serialu są scenografia i kostiumy. Oglądając "Servant" ma sie wrażenie, że wszystko jest ważne: zarówno wygodne wręcz ekskluzywne pomieszczenia gdzie czas spędzają Turnerowie jak i brzydki, obdrapany pokój Leanne. Piwnica z niesamowicie bogatą kolekcją win oraz stolikiem do degustacji czy miejsce na pralkę na tym samym poziomie obok stołu rzeźnickiego gdzie pracuje Sean. Ubrania Dorothy- modne, kolorowe nonszalanckie można by powiedzieć i proste bluzki i spódnice Leanne w szarych, stonowanych kolorach, a także stereotypowe stroje Seana jako kucharza podkreślają jedynie osobowość postaci i nakreślają ich charaktery widzowi.

          Co do samych postaci to mamy tutaj ekstrawertyczną, dynamiczną a także niesamowicie gadatliwą i porywczą  Dorothy, w tej roli Lauren Ambrose znana z seriali "Sześć stóp pod ziemią" czy "Dig". Jest też mąż- Sean, tutaj zobaczymy Toby'ego Kebbella jako nieco bardziej introwertycznego ale i ekscentrycznego kucharza, który większość czasu spędza sam w kuchni lub piwnicy. Jest brat Dorothy-Julian czyli Rupert Grint najbardziej rozpoznawalna twarz serialu między innymi dzięki serii o Harrym Potterze jako inteligentny, ekstrawertyczny karierowicz z tendencjami do używek no i Leanne, zagrana przez młodziutką Nell Tiger Free,w serialu nieśmiała, nieco dziwna nastolatka, która zachowuje sie jakby pochodziła ze wsi i właśnie przyjechała do dużego miasta (co zresztą może być prawdą). Te cztery postacie nieustannie sie przenikają i tworzą jakby krąg zaufany/niezaufany gdy w grę wchodzi postać małego Jericho. Co do samego dziecka pojawia sie bowiem jeszcze jedna niewiadoma: z chwilą bowiem, gdy do domu Turnerów wkracza Leanne lalka "staje" sie prawdziwym dzieckiem. I w tym miejscu wyobraźnia widza może niemal eksplodować! Czy chodzi o czary? Czy dziecko zostało porwane by mogło zająć miejsce lalki? A może to dziecko samej Leannne? Odpowiedzi...częściowo znajdują sie w serialu ;)

          Serial to na pewno gratka dla fanów M. Night Shyamalan twórcy takich już kultowych filmów jak: "Szósty zmysł", "Osada" czy "Znaki", a także  wielbicieli horrorów i tajemniczych opowieści. Polecam!!!

Komentarze

  1. "horror dramat"

    to mnie nie koniecznie interesuję, gdyby dołożyć gatunek "fantasy", to bym na pewno obejrzał, a tak to to nie jestem zbyt pewny.

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto spróbować,
      zawsze można obejrzeć tylko jeden odcinek,tak na próbę, trwa jedynie 30.minut :)

      pozdrawiam

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Trauma (2019) czyli o kruchości ludzkiej psychiki

W obronie syna- serial

Strangerland