Earthquake Bird (2019)

Ptak, który zwiastował trzęsienie ziemi (Wielka Brytania/ Japonia/USA/ 2019)

Reżyseria: Wash Westmoreland
Scenariusz: Wash Westmoreland, na podstawie powieści Susanna Jones 
Gatunek: Kryminał/ Dramat

Obsada:
Alicia Vikander jako Lucy Fly
Kiki Sukezane jako Natsuko
Naoki Kobayashi jako Teiji Matsuda
Riley Keough jako Lily Bridges
Jack Huston jako Bob Johnson
Kazuhiro Muroyama jako Det. Kameyama
Ken Yamamura jako Det. Oguchi

          Młoda kobieta- Lucy Fly od ponad pięciu lat mieszka w Tokyo w Japonii pracując jako
Źródło: imdb
tłumaczka. Pewnego dnia zostaje aresztowana jako podejrzana o zniknięcie i zamordowanie Lily Bridges. Jej zeznania oraz wspomnienia wskazują kto tak naprawdę dokonał tej zbrodni...

          Reżyser filmów "Colette" oraz "Still Alice" Wash Westmoreland to przenikliwy obserwator kobiecych zachowań oraz niezwykły analityk kobiecej psychiki. W swojej ostatniej produkcji "Earthquake Bird" pokazuje jak traumy z dzieciństwa mogą wpływać na odbieranie otoczenia przez młodą kobietę.
          
          Główna bohaterka Lucy Fly jest przedstawiona widzom w środowisku Japończyków jako bardziej zdystansowana i zamknięta w sobie niż oni sami. Można powiedzieć że jest posępna, ponura, rzadko sie uśmiecha i wydaje sie że niewiele rzeczy sprawia jej przyjemność. Ewidentnie skrywa jakieś sekrety,a określenie, że śmierć od zawsze jej towarzyszyła, jeszcze utwierdza nas widzów w przekonaniu, że coś jest na rzeczy. Mimo swojej inności i introwertyzmu jest lubiana i nie brakuje jej dodatkowych zajęć w towarzystwie ludzi. Ten tajemniczy cień przyciąga do niej nie tylko kobiety ale i mężczyzn. Jednym z nich jest Teiji Matsuda spotkany na ulicy fotograf. Ich związek, może dla nas Europejczyków, wydawać sie dziwny, ale z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę że on jest Japończykiem, a ona Szwedką z niewyjaśnioną przeszłością co może utrudniać im bliskie, swobodne kontakty. Im dłużej są parą tym bardziej ona sie angażuje, widać to poprzez przekraczanie przez nią wyznaczonych wspólnie granic oraz zazdrość, która powoli staje sie obsesyjna. Pojawienie sie w ich życiu spontanicznej Amerykanki Lily Bridges nie pomaga,a jedynie pogłębia manię Lucy. Jak daleko sie posunie...trzeba zobaczyć samemu.

          Sam film nie należy do najłatwiejszych w odbiorze ze względu na chaotyczną chronologię. Łatwo pogubić sie w kolejności wspomnień głównej bohaterki. Warto też znać choć trochę kulturę Japonii, bez tego oczywiście też można zrozumieć treść i przesłanie produkcji, ale gdy posiada sie wiedzę o otoczeniu Lucy łatwiej wyłapać podobieństwa i kontrasty pomiędzy zachowaniami kobiety oraz zachowaniami czy nawet mentalnością ludzi z jej otoczenia. Pewne kwestie oczywiście podane są wprost, inne można wychwycić intuicyjnie,pozostałe to aspekty kulturowe zresztą podzielone na pokolenia. 
          Trudność niektórym widzom może też sprawiać cisza, to co nie zostało powiedziane i w sposób niewerbalny nie zostało pokazane,a jedynie symbolicznie zaznaczone poprzez zimne, nic nie wyrażające spojrzenie czy nawet jego brak. Można sie natknąć w "Earthquake Bird" na sceny nie do końca zrozumiałe lub wydawać by sie mogło że niepotrzebne. Trzeba cierpliwości bo na końcu wiele kwestii zostanie wyjaśnionych.
          Zakończenie nie jest jakieś spektakularne. Szczególnie gdy ktoś czyta dużo kryminałów lub lubi filmy tego gatunku. Mimo wszystko ta bolesna cisza oraz tajemniczość, które ciągną sie przez większość produkcji, kiedy nagle zostają zupełnie odsłonięte wstrząsają i nieco szokują. To oznacza jedynie, że dobrze stopniowano napięcie oraz ilość podawanych informacji, co wcale nie jest takie oczywiste biorąc pod uwagę wrażenie chaosu wydarzeń, o którym pisałam już wcześniej.  

          Oczywiście to wszystko nie udałoby sie bez świetnej gry aktorskiej tria: Alicia Vikander-Naoki Kobayashi-Riley Keough. I odpowiadając na Wasze niewypowiedziane pytanie TAK Naoki Kobayashi jest Japończykiem i TAK jest bardzo wysoki ma 187 cm wzrostu więc przy Alicia Vikander, która ma 168 cm. jest wielkoludem!
          Pochodzenie aktorów z kraju z którego są postacie filmu dodaje im autentyczności. w tym przypadku Vikander gra Szwedkę, Kobayashi-Japończyka,a Keough-Amerykankę. Dzięki temu sposoby zachowań czy wzory mentalności nie są zafałszowane...choć miejscami mogą wydawać sie nieco przerysowane lub stereotypowe,co zupełnie nie przeszkadza w odbiorze filmu.

            A film naprawdę polecam, bo choć może wydawać sie dziwny lub nawet miejscami egzotyczny to przynajmniej jest oryginalny i ciekawy.
           

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W obronie syna- serial

Trauma (2019) czyli o kruchości ludzkiej psychiki

Obywatel X